» »

Який відсоток прибутковості вважається прийнятнимОдним з ключових параметрів оцінки ефективності бізнесу є показник прибутковості, а також його співвідношення з середньогалузевим рівнем рентабельності.

Який відсоток прибутковості вважається прийнятним

Як розрахувати рівень рентабельності

Показник рентабельності важливо розмежовувати з виручкою. Якщо виручка просто відображає сукупний оборот компанії (вона обчислюється в рублях), то рентабельність - ефективність її діяльності (виражається в%). Рентабельним можна назвати будь-який бізнес, який приніс за підсумками розглянутого періоду прибуток. Якщо отримано збиток, рентабельність буде негативною.

У торговельній діяльності рентабельність товару розраховується як відношення чистого прибутку до собівартості.

Рентабельність товарів (послуг) = чистий прибуток від продажів (надання послуг) / собівартість * 100%. Рентабельність продажів (послуг) = чистий прибуток / виручка * 100%.
Припустимо, компанія займається продажами жіночого одягу. Вона закупила товар на суму 12 млн. руб., Продала - за 28 млн. руб. При цьому, управлінські та комерційні витрати склали 5 млн. руб. Таким чином, прибуток склав 11 млн. руб., А рентабельність товарів - 11/12 * 100 = 91%. Рентабельність послуг розраховується схожим чином, в даному випадку в собівартості враховується не ціна закупівлі товару, а, наприклад, витрати на придбання інструментів, оплату праці робітників і пр.

В оцінці рентабельності продажів враховується чистий прибуток і оборот компанії. Якщо взяти за основу приклад з магазином одягу, то вона дорівнюватиме = 11/28 * 100% = 39.2%. За допомогою цієї формули бажано оцінювати кожну товарну групу окремо. Наприклад, рентабельність продажів футболок, кросівок, сумок та ін Це дозволить виділити в асортименті найбільш ефективні позиції, а також ті, над підвищенням рентабельності яких необхідно попрацювати.

Прийнятний рівень рентабельності по галузях

Єдиного прийнятного рівня прибутковості не існує, він варіюється залежно від галузі. Так, наприклад в галузі з видобутку корисних копалин нормальною вважається рентабельність продажів вище 50%, а у сфері деревообробки не дотягує до 1%. За оцінками дослідників, среднероссійскій показник рентабельності становить близько 12%. Однак саме по собі це значення практично позбавлене сенсу, якщо не зіставляти його з аналогічними показниками діяльності конкурентів або середньогалузевими значеннями.

Зверніть увагу, що якщо рівень рентабельності вашого бізнесу істотно відхиляється від середньогалузевого (на 10%), це підвищує ймовірність податкової перевірки.
За даними РІА-рейтинг, середні показники рентабельності продажів по галузях в 2013 р. були такими: - видобування корисних копалин - 26.3%; - Хімічне виробництво - 18.3%; - текстильне виробництво - 2.8%; - сільське господарство - 11.7%; - будівництво - 6.7%; - оптова та роздрібна торгівля-8.2%; - фінансова діяльність - 0.4% (2012 р., Росстат); - охорона здоров'я - 6.5% (2012 р., Росстат). У сфері послуг прийнятною вважається рентабельність 15-20%.

Якщо ви прийшли до висновку, що серйозно відстали від своїх конкурентів у плані ефективності ведення бізнесу, необхідно працювати над підвищенням рівня рентабельності. Даної задачі можна досягти за рахунок грамотної маркетингової політики, спрямованої на збільшення клієнтської бази та забезпечення зростання оборотності товарів, а також за рахунок отримання більш вигідних пропозицій від постачальників товарів (або субпідрядників).

Автор: Максим Привалов
Рекомендуємо почитати:
Коментарі: