» »

Як навчити дітей харчуватися самостійноОдне з базових умінь малюка - це здатність їсти й пити самостійно. Перший інструмент, використання якого дитина починає освоювати - це ложка. І швидкість, з якою він навчиться поводитися з цим предметом, безпосередньо залежить від батьків. Чим довше вони будуть жаліти і опікати малюка, тим важче йому будуть даватися ці, на перший погляд, прості навички.

Як навчити дітей харчуватися самостійно

Навпаки, діти, батьки яких не перешкоджають їх прагненню до саморозвитку, дуже швидко вчаться новому. Необхідно поставитися до процесу навчання терпляче, враховувати, що часу на годування тепер буде йти більше, що під час їжі крихітка буде бруднитися сам і вимазувати все навколо. Але це ні в якому разі не повинно стати причиною відмови від самостійного годування та повернення до годівлі з ложечки.

Коли ж починати?

У книжках з дитячої психології оптимальним віком для початку навчання вважається 7-8 місяців. У цьому віці дитина вже добре сидить в стільчику і сам їсть хліб, печиво або сухарики. Це вважається першим проявом самостійності. Поступово, дитина починає брати їжу з тарілки руками. Причому лаяти його за це категорично заборонено. Таким чином він ніби тренується самостійно їсти. Потрібно переконатися, що він бере і міцно утримує речі між великим і вказівним пальцями. І як тільки ви помітили, що у вашого крихти це добре виходить, сміливо давайте йому ложку.

Зроби сам

Дитину необхідно з дитинства привчити є на кухні. І щоб малюку було зручно, для годування рекомендується використовувати спеціальний столик. Щоб дитина не забруднився, йому слід надягати фартушок з непромокаючої матеріалу або нагрудник. Краще мати кілька таких фартушках, так як вони швидко брудняться, і їх доводиться часто прати. Є спеціальні нагрудники із загнутим краєм, що запобігає стікання їжі на одяг дитини. Виготовляються вони, як правило, з гнучкого пластику. До того ж вони без праці миються і швидко висихають.

Крім того, у малюка повинен бути особистий набір посуду: гуртка, ложка і тарілочка з небиткого матеріалу. Для цього підійде термостійкий пластик, який витримає багаторазові падіння і залишиться цілим.

Бажано, щоб тарілка мала бортики і присосок, з нею дитині буде важко її перевернути. Вибирайте посуд з яскравими цікавими малюнками. Можна знайти у продажу тарілки з резервуаром для гарячої води. Такий підігрів дозволить їжі залишатися теплою довше.

Для пиття підійде невелика гуртка (приблизно 125 мл.) З ручками по боках, щоб малюку було зручно її тримати.

Сьогодні без зусиль можна купити невеликі ложечки, зроблені спеціально для маленьких. У них зручна прогумована ручка, яку легко втримати навіть самому недосвідченому крихітці.

Як правило у віці близько двох років малюка потрібно починати привчати до вилки. Дитячі вилки виготовляють із закругленими зубчиками, щоб дитина себе не поранив. При користуванні виделкою, мама повинна показати малюкові, як потрібно наколювати їжу і як обережно нею користуватися.

У 3 роки можна додати в набір посуду негострий дитячий ніж, попередньо показавши, для чого він потрібен.

Правила навчання

Необхідно дотримуватися декількох неважких правил для того, щоб ваша крихітка успішно навчилася користуватися столовими приборами.

Для початку, переконайтеся, що всі дорослі члени сім'ї в курсі того, що дитина навчається самостійної їжі. Це робиться для того, щоб не вийшло так, що одні вчать дитину, а інші годують його з ложки. Якщо це буде відбуватися, малюк буде лінуватися і вередувати.

Навчання потрібно проводити щодня, щоб отримані знання закріпилися у дитини в пам'яті. Виняток становлять випадки, коли ваш малюк в поганому настрої, або у нього ріжуться зубки. У цьому випадку можна поступитися і погодувати його. Але як тільки стан нормалізується, заняття слід відновити.

День за днем ​​дитина повинна бачити, як їдять батьки. Тому намагайтеся приймати їжу разом. Малюк буде наслідувати вам і прагнути навчитися їсти сам.

Годуєте дитину в один і той же час.

На початкових етапах для навчання найкраще підійдуть каші і пюре, які легше донести до рота, не розливши.

І, звичайно ж для того, щоб у вашої дитини було бажання навчитися їсти самостійно, готуйте його улюблені страви.

Дорога ложка до обіду!

Щоб показати дитині, як треба користуватися ложкою, мама повинна взяти в руку свою, зачерпнути їй їжу і донести її до рота. При цьому дитині в ручку теж слід вкласти ложечку. Повторюючи кілька разів цю процедуру, ви покажете, як потрібно їсти. Перший час, малюк буде стискати ложку всім кулачком, так як у нього ще слабо розвинена дрібна моторика і координація. Але на даному етапі головне навчитися доносити їжу до рота. Якщо ви бачите, що ваша дитина втомився, догодуйте його друга ложкою. Якщо йому важко самостійно зачерпнути їжу, наповніть ложку самі. Можна вчитися їсти граючи, наприклад, чергуючи мамину ложку і свою.

П'ємо з чашки

Навчатися пити з чашки можна вже з 6-ти місяців. Полегшити дитині перехід від грудного вигодовування до чашки можна шляхом використання поїльника - чашечки із пластику зі спеціальним ковпачком. Вчити користуватися чашкою потрібно також показуючи на власному прикладі, як це робиться. Мама бере в руки чашку, і на очах дитини п'є, після чого обережно притискає чашку до губ дитини, нахиляє її і дає йому зробити пару ковтків. На перших порах потрібно обов'язково притримувати кухоль і підстраховувати малюка, показуючи йому правильний кут нахилу. Щоб малюк не поперхнувся, рідини в кухоль потрібно наливати на 3-4 ковтки.

Правила поведінки

Потрібно з раннього дитинства привчати малюка поводитися за столом, як личить і завжди перед їжею мити руки. Потрібно пояснити дитині, для чого це робиться і як важливо дотримуватися гігієни перед і після їжі.

Слід утриматися від годування дитини за межами кухні, а під час їжі залишити на столику для годування тільки посуд, прибравши всі іграшки.

Також не варто дозволяти дитині грати з посудом, з якої він їсть. І, звичайно, не сваріть дитину за неакуратність. Краще навчіть його користуватися серветкою.

Наостанок, важливо завжди хвалити малюка за його спроби навчатися, нехай навіть і не найвдаліші. Так він прагнутиме ще більше порадувати батьків.

Автор: Максим Привалов
Рекомендуємо почитати:
Коментарі: